FILTRON - jak produkuje się filtry kabinowe
Napisano 11 lata temu
Filtry kabinowe są obecnie bardzo ważnym elementem konstrukcji układów wentylacyjnych pojazdów samochodowych. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć auto, którego producent nie wyposażył w taki filtr.
Taki stan rzeczy spowodowany jest faktem, że nad każdą miejską ulicą tworzy się korytarz spalin, sadzy, kurzu oraz wszelkich pyłków. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wewnątrz pojazdu jest niejednokrotnie wyższe niż na zewnątrz. Stąd, nowoczesne samochody są wyposażane fabrycznie w filtr kabinowy. O skuteczności tych filtrów możemy przekonać się podczas ich wymiany. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie, jak wygląda powierzchnia zużytego filtra. Świadomość, że większość zgromadzonych tam zanieczyszczeń mogłaby znaleźć się w naszych płucach, jest najbardziej przekonującym argumentem przemawiającym za stosowaniem filtrów tego typu w swoim aucie.
WIX-FILTRON posiada w swojej bogatej ofercie 295 typów filtrów kabinowych (przeciwpyłkowych). 202 z nich to filtry tradycyjne. Zatrzymują one kurz, pyłki, bakterie oraz stałe cząstki spalin. Dla najbardziej wymagających klientów przygotowanych zostało 95 typów filtrów z węglem aktywnym (rysunek), których działanie jest zdecydowanie szersze. Powierzchnia właściwa jednego grama węgla aktywnego może sięgać nawet 900 m2, stąd ilość zatrzymanych zanieczyszczeń gazowych w filtrze jest imponująca. Warstwa węgla aktywnego, znajdująca się pomiędzy dwiema warstwami włókien syntetycznych, absorbuje nieprzyjemne zapachy, związki chemiczne zawarte w spalinach oraz szkodliwe dla człowieka gazy: ozon, dwutlenek węgla oraz tlenki azotu. Filtry z węglem aktywnym są również bardziej odporne na zawilgocenie co zdecydowanie przedłuża ich żywotność.
Rok 2012 to czas w którym opracowaliśmy nowoczesną, dotychczas nie stosowaną w produkcji przeciwpyłkowych filtrów węglowych technologię plisowania rotacyjnego.
Najważniejszą częścią w nowej linii produkcyjnej jest moduł plisujący. Posiada on nową, specyficzną budowę, która opiera się na odpowiednim kształcie oraz wysunięciu listwy bijącej na powierzchnię wałów. Nasi inżynierowie stworzyli moduł plisujący w taki sposób, aby stał się on częścią w pełni uniwersalną pod względem produkcyjnym. Dzięki odpowiedniej budowie maszyna potrafi produkować plisę o wysokościach z zakresu 16-36mm. Prowadzi to do skutecznej minimalizacji przezbrojeń dzięki czemu otrzymaliśmy jeszcze bardziej wydajną plisowarkę.
Wprowadzenie nowej technologii plisowania rotacyjnego bibuły węglowej podniosło wydajność tego procesu ponad czterokrotnie w stosunku do obecnej technologii plisowania nożowego a poprawie uległy parametry jakościowe produkowanych wkładów filtrów (dokładniejsze zagięcia i przetłoczenia plis, zwiększona stabilność wymiarowa).
W niedalekiej przyszłości inżynierowie WIX-FILTRON zamierzają wyposażyć linię w automatyczną piłę do cięcia poprzecznego. Pozwoli to na osiągnięcie maksymalnych prędkości plisowania – teraz jest to 320 plis/min. a docelowo nawet do 600 plis/min.
Wszystkie modernizacje opisane powyżej pozwoliły na otrzymanie wysoko wydajnej, prostej w obsłudze, nowoczesnej linii plisowania rotacyjnego przeciwpyłkowych filtrów węglowych. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że filtry oferowane przez WIX-FILTRON są jeszcze doskonalsze jakościowo i zapewniają efektywne funkcjonowanie układów wentylacji bądź klimatyzacji w całym okresie eksploatacji filtra.
MOTOFAN Dariusz MichalskiUl. Bojanowskiego 8
63-820 Piaski
Sklep:
Piaski, ul. Gostyńska 13
Tel: 501 589 078
Tel: 65 571 90 23
GG:1034361
e-mail: darek@motofan.pl,
bok@motofan.pl
www.motofan.com.pl