O konieczności stosowania filtrów przeciwpyłkowych możemy sami się przekonać podczas ich wymiany. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie, jak wtedy wygląda powierzchnia zużytego filtra. Świadomość, jak wiele zgromadzonych tam zanieczyszczeń mogłaby znaleźć się w naszych płucach, jest najbardziej przekonującym argumentem, aby stosować filtry tego typu w swoim samochodzie.
Filtry przeciwpyłkowe, nazywane także filtrami kabinowymi służą do filtrowania powietrza, które zasysane bezpośrednio znad drogi, wtłaczane jest przez układ wentylacji lub klimatyzację do kabiny pasażerskiej samochodów. W przypadku tych kierowców, którzy spędzają wiele godzin w swoich samochodach, filtry te mają ogromny wpływ na ich samopoczucie - ważne jest, aby powietrze, którym oddychają, było wolne od zanieczyszczeń. Szybko pojawiające się uczucie zmęczenia, katar sienny, łzawienie lub trudności w oddychaniu mają zdecydowanie negatywny wpływ na refleks kierowców i mogą stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Można temu zapobiec, stosując filtry przeciwpyłkowe.
Skonstruowanie i wyprodukowanie filtrów, które mimo swoich niewielkich rozmiarów skutecznie zatrzymywały zanieczyszczenia, a jednocześnie się nie zatykały i zapewniały użytkownikowi wystarczająco długie okresy między wymianami było możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich mediów filtracyjnych, składających się z kilku rodzajów włókien poliestrowych, które zapewniają optymalną chłonność i skuteczność filtracji. Dla najbardziej wymagających – filtry z węglem aktywnym:
Filtry przeciwpyłkowe WIX z węglem aktywnym są grupą filtrów o doskonałych właściwościach filtracyjnych.
Dla skutecznej separacji zanieczyszczeń stałych i płynnych zastosowano dwie warstwy włókniny syntetycznej. Oprócz tego warstwa węgla aktywnego, która znajduje się pomiędzy wspomnianymi warstwami efektywnie oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów.
Sam węgiel aktywny jest porowatą formą węgla o strukturze zbliżonej do grafitu. Przyciąga on szkodliwe gazy do swojej powierzchni dzięki istnieniu zjawiska adsorpcji. Ciekawostką jest fakt, że powierzchnia właściwa jednego grama węgla aktywnego może osiągać 900 m2. To właśnie dzięki tej cesze skuteczność filtracji zanieczyszczeń gazowych jest tak wysoka.
Dzięki zastosowaniu właściwej ilości węgla aktywnego, znajdujące się w powietrzu którym oddychamy ozon, węglowodory, związki siarki i azotu są niemal całkowicie eliminowane w całym okresie eksploatacji filtra.
Czy wiesz że? Stosowanie i regularna wymiana filtrów kabinowych to konieczność. Cząsteczki mniejsze niż 3 µm bez problemu docierają do płuc. Złogi zanieczyszczeń oraz wchłanianie szkodliwych gazów ma negatywne, często nieodwracalne skutki dla zdrowia.